
Texas Instruments
Product No:
SN74ABT2244APW
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.102
1.102
10
0.98515
9.8515
25
0.93518
23.3795
100
0.768075
76.8075
250
0.717972
179.493
500
0.634486
317.243
1000
0.500916
500.916
2500
0.467524
1168.81
5000
0.444144
2220.72
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ABT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74ABT2244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 12mA |
| Number of Bits per Element | 4 |