
Texas Instruments
Product No:
SN74ABT244AN
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5865
1.5865
10
1.42215
14.2215
25
1.35014
33.7535
100
1.108935
110.8935
250
1.036602
259.1505
500
0.916066
458.033
1000
0.723216
723.216
2500
0.675004
1687.51
5000
0.64125
3206.25
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ABT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74ABT244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Number of Bits per Element | 4 |