
Texas Instruments
Product No:
SN74ABT245BN
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2255
1.2255
10
1.09915
10.9915
25
1.0431
26.0775
100
0.85671
85.671
250
0.800812
200.203
500
0.707712
353.856
1000
0.558714
558.714
2500
0.521464
1303.66
5000
0.495396
2476.98
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ABT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74ABT245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Number of Bits per Element | 8 |