
Texas Instruments
Product No:
SN74ABT2827DW
Manufacturer:
Package:
24-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 24SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.394
2.394
10
2.147
21.47
25
2.0254
50.635
100
1.725675
172.5675
250
1.62032
405.08
500
1.41778
708.89
1000
1.174732
1174.732
2500
1.093716
2734.29
5000
1.053208
5266.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ABT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74ABT2827 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Number of Bits per Element | 10 |