
Texas Instruments
Product No:
SN74ABT541BDBR
Manufacturer:
Package:
20-SSOP
Batch:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.938
1.938
10
1.74135
17.4135
25
1.64236
41.059
100
1.399445
139.9445
250
1.31404
328.51
500
1.149785
574.8925
1000
0.952679
952.679
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ABT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74ABT541 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Number of Bits per Element | 8 |