
Texas Instruments
Product No:
SN74ABT652ADW
Manufacturer:
Package:
24-SOIC
Batch:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 24SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.976
1.976
10
1.7727
17.727
25
1.672
41.8
100
1.424715
142.4715
250
1.337752
334.438
500
1.170533
585.2665
1000
0.969874
969.874
2500
0.902984
2257.46
5000
0.869535
4347.675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ABT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74ABT652 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Number of Bits per Element | 8 |