
Texas Instruments
Product No:
SN74ABT853DW
Manufacturer:
Package:
24-SOIC
Batch:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 24SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.4885
6.4885
10
5.8273
58.273
25
5.50848
137.712
100
4.77413
477.413
250
4.529296
1132.324
500
4.064119
2032.0595
1000
3.427572
3427.572
2500
3.256192
8140.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ABT |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | Push-Pull |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74ABT853 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Number of Bits per Element | 8 |