
Texas Instruments
Product No:
SN74ABTH16245DL
Manufacturer:
Package:
48-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 48SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.995
1.995
10
1.79645
17.9645
25
1.69442
42.3605
100
1.44362
144.362
250
1.355536
338.884
500
1.186094
593.047
1000
0.982766
982.766
2500
0.914983
2287.4575
5000
0.881096
4405.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ABTH |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74ABTH16245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Number of Bits per Element | 8 |