
Texas Instruments
Product No:
SN74AC00D
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Description:
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.064
1.064
10
0.95285
9.5285
25
0.9044
22.61
100
0.7429
74.29
250
0.69445
173.6125
500
0.6137
306.85
1000
0.4845
484.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74AC00 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.9V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2.1V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8ns @ 5V, 50pF |