
Texas Instruments
Product No:
SN74AC00N
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Description:
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6555
0.6555
10
0.58045
5.8045
25
0.5453
13.6325
100
0.44498
44.498
250
0.413288
103.322
500
0.351728
175.864
1000
0.28138
281.38
2500
0.254999
637.4975
5000
0.237414
1187.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74AC00 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.9V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 2.1V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8ns @ 5V, 50pF |