
Texas Instruments
Product No:
SN74AC04QPWRG4Q1
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
10
0.5282
5.282
25
0.49628
12.407
100
0.404985
40.4985
250
0.376124
94.031
500
0.320112
160.056
1000
0.256092
256.092
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74AC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74AC04 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.9V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Input Logic Level - High | 2.1V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7ns @ 5V, 50pF |