
Texas Instruments
Product No:
SN74AC08D
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE AND 4CH 2-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.083
1.083
10
0.9671
9.671
25
0.9177
22.9425
100
0.753825
75.3825
250
0.704672
176.168
500
0.622725
311.3625
1000
0.491625
491.625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74AC08 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.9V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2.1V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |