
Texas Instruments
Product No:
SN74AC10N
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Description:
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.836
0.836
10
0.7429
7.429
25
0.70528
17.632
100
0.5795
57.95
250
0.541652
135.413
500
0.478686
239.343
1000
0.37791
377.91
2500
0.352716
881.79
5000
0.335084
1675.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 3 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Circuits | 3 |
| Base Product Number | 74AC10 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.9V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 2.1V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7ns @ 5V, 50pF |