
Texas Instruments
Product No:
SN74AC11D
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE AND 3CH 3-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.064
1.064
10
0.94715
9.4715
25
0.89908
22.477
100
0.73853
73.853
250
0.690384
172.596
500
0.61009
305.045
1000
0.48165
481.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 3 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Circuits | 3 |
| Base Product Number | 74AC11 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.9V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2.1V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8ns @ 5V, 50pF |