
Texas Instruments
Product No:
SN74AC14DR
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INV SCHMITT 6CH 1-IN 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.513
0.513
10
0.4408
4.408
25
0.41154
10.2885
100
0.329175
32.9175
250
0.305672
76.418
500
0.258666
129.333
1000
0.19987
199.87
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Schmitt Trigger |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 6 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74AC14 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.1V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2.2V ~ 3.9V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 10ns @ 5V, 50pF |