
Texas Instruments
Product No:
SN74AC240DW
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 6V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.7429
7.429
25
0.7049
17.6225
100
0.579025
57.9025
250
0.541272
135.318
500
0.478325
239.1625
1000
0.377625
377.625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74AC240 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |