
Texas Instruments
Product No:
SN74AC240N
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 6V 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.931
0.931
10
0.83315
8.3315
25
0.79116
19.779
100
0.649895
64.9895
250
0.607506
151.8765
500
0.536883
268.4415
1000
0.423852
423.852
2500
0.395599
988.9975
5000
0.37582
1879.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74AC240 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |