
Texas Instruments
Product No:
SN74AC241NSR
Manufacturer:
Package:
20-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 6V 20SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.855
0.855
10
0.76665
7.6665
25
0.7277
18.1925
100
0.597645
59.7645
250
0.558676
139.669
500
0.493696
246.848
1000
0.389766
389.766
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74AC241 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |