
Texas Instruments
Product No:
SN74AC244DBR
Manufacturer:
Package:
20-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 6V 20SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.988
0.988
10
0.88635
8.8635
25
0.84094
21.0235
100
0.69084
69.084
250
0.645772
161.443
500
0.570665
285.3325
1000
0.450528
450.528
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74AC244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |