
Texas Instruments
Product No:
SN74AC32D
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Description:
IC GATE OR 4CH 2-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.91675
9.1675
25
0.86982
21.7455
100
0.714495
71.4495
250
0.667888
166.972
500
0.590235
295.1175
1000
0.465975
465.975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | OR Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74AC32 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.9V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2.1V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |