
Texas Instruments
Product No:
SN74ACT00DBR
Manufacturer:
Package:
14-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.6232
6.232
25
0.58482
14.6205
100
0.47747
47.747
250
0.44346
110.865
500
0.377416
188.708
1000
0.301929
301.929
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ACT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74ACT00 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SSOP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 9ns @ 5V, 50pF |