
Texas Instruments
Product No:
SN74ACT00TDRQ1
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.6194
6.194
25
0.58178
14.5445
100
0.474905
47.4905
250
0.441142
110.2855
500
0.37544
187.72
1000
0.300352
300.352
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74ACT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74ACT00 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 9ns @ 5V, 50pF |