
Texas Instruments
Product No:
SN74ACT04DBR
Manufacturer:
Package:
14-SSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 6CH 1-INP 14SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6175
0.6175
10
0.54435
5.4435
25
0.51148
12.787
100
0.41743
41.743
250
0.387752
96.938
500
0.329992
164.996
1000
0.263996
263.996
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ACT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74ACT04 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-SSOP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8.5ns @ 5V, 50pF |