
Texas Instruments
Product No:
SN74ACT10N
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.76
0.76
10
0.665
6.65
25
0.62472
15.618
100
0.50996
50.996
250
0.473632
118.408
500
0.403104
201.552
1000
0.322487
322.487
2500
0.292248
730.62
5000
0.272099
1360.495
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ACT |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 3 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 3 |
| Base Product Number | 74ACT10 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 4 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 9ns @ 5V, 50pF |