
Texas Instruments
Product No:
SN74ACT14DR
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INV SCHMITT 6CH 1-IN 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5415
0.5415
10
0.4674
4.674
25
0.43624
10.906
100
0.348935
34.8935
250
0.324026
81.0065
500
0.27417
137.085
1000
0.211869
211.869
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ACT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Schmitt Trigger |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74ACT14 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.4V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 1.2V ~ 2.1V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 11.5ns @ 5V, 50pF |