
Texas Instruments
Product No:
SN74ACT14NS
Manufacturer:
Package:
14-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERT SCHMITT 6CH 1-INP 14SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3015
1.3015
10
1.15995
11.5995
25
1.10086
27.5215
100
0.9044
90.44
250
0.845424
211.356
500
0.747118
373.559
1000
0.589836
589.836
2500
0.550516
1376.29
5000
0.522984
2614.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ACT |
| Package | Tube |
| Features | Schmitt Trigger |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74ACT14 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.4V |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Input Logic Level - High | 1.2V ~ 2.1V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 11.5ns @ 5V, 50pF |