
Texas Instruments
Product No:
SN74ACT14PW
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1685
1.1685
10
1.04785
10.4785
25
0.99484
24.871
100
0.81719
81.719
250
0.763876
190.969
500
0.67507
337.535
1000
0.53295
532.95
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ACT |
| Package | Tube |
| Features | Schmitt Trigger |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74ACT14 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.4V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Input Logic Level - High | 1.2V ~ 2.1V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 11.5ns @ 5V, 50pF |