
Texas Instruments
Product No:
SN74ACT240PWR
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC BUFFER INVERT 5.5V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.7467
7.467
25
0.70148
17.537
100
0.572565
57.2565
250
0.531772
132.943
500
0.45258
226.29
1000
0.362064
362.064
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ACT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74ACT240 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |