
Texas Instruments
Product No:
SN74ACT245DBR
Manufacturer:
Package:
20-SSOP
Batch:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1305
1.1305
10
1.0146
10.146
25
0.96254
24.0635
100
0.79078
79.078
250
0.739214
184.8035
500
0.653258
326.629
1000
0.515736
515.736
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ACT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74ACT245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |