
Texas Instruments
Product No:
SN74ACT373PW
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC D-TYPE TRANSP SGL 8:8 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0925
1.0925
10
0.9785
9.785
25
0.92834
23.2085
100
0.762565
76.2565
250
0.712842
178.2105
500
0.629945
314.9725
1000
0.497325
497.325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ACT |
| Circuit | 8:8 |
| Package | Tube |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Output Type | Tri-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Base Product Number | 74ACT373 |
| Independent Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Delay Time - Propagation | 8.5ns |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |