
Texas Instruments
Product No:
SN74ACT573PW
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC D-TYPE TRANSP SGL 8:8 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.045
1.045
10
0.93005
9.3005
25
0.88312
22.078
100
0.72542
72.542
250
0.67811
169.5275
500
0.59926
299.63
1000
0.4731
473.1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74ACT |
| Circuit | 8:8 |
| Package | Tube |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Output Type | Tri-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Base Product Number | 74ACT573 |
| Independent Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Delay Time - Propagation | 6ns |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |