
Texas Instruments
Product No:
SN74AHC00DGVR
Manufacturer:
Package:
14-TVSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14TVSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.36195
3.6195
25
0.33136
8.284
100
0.24662
24.662
250
0.223478
55.8695
500
0.184946
92.473
1000
0.138719
138.719
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74AHC00 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | 14-TVSOP |
| Input Logic Level - High | 1.5V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |