
Texas Instruments
Product No:
SN74AHC00DR
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3705
0.3705
10
0.29735
2.9735
25
0.2717
6.7925
100
0.20235
20.235
250
0.18335
45.8375
500
0.151734
75.867
1000
0.1138
113.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74AHC00 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 1.5V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |