
Texas Instruments
Product No:
SN74AHC05DR
Manufacturer:
Package:
14-SOIC
Batch:
-
Description:
IC INVERTER OD 6CH 1-INP 14SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.34105
3.4105
25
0.31806
7.9515
100
0.254505
25.4505
250
0.236322
59.0805
500
0.199975
99.9875
1000
0.154527
154.527
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Open Drain |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74AHC05 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Input Logic Level - High | 1.5V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | -, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |