
Texas Instruments
Product No:
SN74AHC08DGVR
Manufacturer:
Package:
14-TVSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE AND 4CH 2-INP 14TVSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.361
0.361
10
0.2926
2.926
25
0.26752
6.688
100
0.199215
19.9215
250
0.1805
45.125
500
0.149378
74.689
1000
0.112043
112.043
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74AHC08 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | 14-TVSOP |
| Input Logic Level - High | 1.5V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.9ns @ 5V, 50pF |