
Texas Instruments
Product No:
SN74AHC14QPWRG4Q1
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6555
0.6555
10
0.58045
5.8045
25
0.5453
13.6325
100
0.44498
44.498
250
0.413288
103.322
500
0.351728
175.864
1000
0.28138
281.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Schmitt Trigger |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74AHC14 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.9V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Input Logic Level - High | 2.2V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 10.6ns @ 5V, 50pF |