
Texas Instruments
Product No:
SN74AHC1G00DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.2869
2.869
25
0.24016
6.004
100
0.152095
15.2095
250
0.117382
29.3455
500
0.100035
50.0175
1000
0.06802
68.02
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74AHC1G00 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Input Logic Level - High | 1.5V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |