
Texas Instruments
Product No:
SN74AHC1G02DCKR
Manufacturer:
Package:
SC-70-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC70-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3135
0.3135
10
0.25555
2.5555
25
0.21394
5.3485
100
0.135565
13.5565
250
0.104652
26.163
500
0.089186
44.593
1000
0.060638
60.638
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NOR Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74AHC1G02 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Input Logic Level - High | 1.5V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |