
Texas Instruments
Product No:
SN74AHC1G02DRLR
Manufacturer:
Package:
SOT-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4465
0.4465
10
0.33725
3.3725
25
0.30438
7.6095
100
0.210235
21.0235
250
0.177042
44.2605
500
0.143849
71.9245
1000
0.110656
110.656
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NOR Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-553 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74AHC1G02 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | SOT-5 |
| Input Logic Level - High | 1.5V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |