
Texas Instruments
Product No:
SN74AHC1G09DBVR
Manufacturer:
Package:
SOT-23-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE AND OD 1CH 2-INP SOT23-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.2641
2.641
25
0.23142
5.7855
100
0.14972
14.972
250
0.123918
30.9795
500
0.099142
49.571
1000
0.07601
76.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Open Drain |
| Logic Type | AND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74AHC1G09 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Input Logic Level - High | 1.5V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | -, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |