
Texas Instruments
Product No:
SN74AHC1G126DCKR
Manufacturer:
Package:
SC-70-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V SC70-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.342
0.342
10
0.27645
2.7645
25
0.23142
5.7855
100
0.146585
14.6585
250
0.113164
28.291
500
0.096444
48.222
1000
0.065578
65.578
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74AHC1G126 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Number of Bits per Element | 1 |