
Texas Instruments
Product No:
SN74AHC1GU04DCKR
Manufacturer:
Package:
SC-70-5
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 1CH 1-INP SC70-5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.418
0.418
10
0.31255
3.1255
25
0.2736
6.84
100
0.176985
17.6985
250
0.14649
36.6225
500
0.117192
58.596
1000
0.089851
89.851
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Base Product Number | 74AHC1GU04 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.3V ~ 1.1V |
| Supplier Device Package | SC-70-5 |
| Input Logic Level - High | 1.7V ~ 4.4V |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7ns @ 5V, 50pF |