
Texas Instruments
Product No:
SN74AHC244NS
Manufacturer:
Package:
20-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20SO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2825
1.2825
10
1.1438
11.438
25
1.08528
27.132
100
0.89148
89.148
250
0.83334
208.335
500
0.73644
368.22
1000
0.5814
581.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHC |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74AHC244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Number of Bits per Element | 4 |