
Texas Instruments
Product No:
SN74AHC245PWRG4
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.722
0.722
10
0.63365
6.3365
25
0.59508
14.877
100
0.485545
48.5545
250
0.450984
112.746
500
0.3838
191.9
1000
0.30704
307.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74AHC245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Number of Bits per Element | 8 |