
Texas Instruments
Product No:
SN74AHC245QDWRG4Q1
Manufacturer:
Package:
20-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 20SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9215
0.9215
10
0.81225
8.1225
25
0.76266
19.0665
100
0.62244
62.244
250
0.578132
144.533
500
0.492024
246.012
1000
0.393623
393.623
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100, 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74AHC245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Number of Bits per Element | 8 |