
Texas Instruments
Product No:
SN74AHC541N
Manufacturer:
Package:
20-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 20DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7885
0.7885
10
0.69445
6.9445
25
0.65246
16.3115
100
0.53238
53.238
250
0.494532
123.633
500
0.420888
210.444
1000
0.336708
336.708
2500
0.30514
762.85
5000
0.284098
1420.49
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHC |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74AHC541 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Number of Bits per Element | 8 |