
Texas Instruments
Product No:
SN74AHC86NSR
Manufacturer:
Package:
14-SO
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14SOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6555
0.6555
10
0.57665
5.7665
25
0.54226
13.5565
100
0.442415
44.2415
250
0.41097
102.7425
500
0.349752
174.876
1000
0.279804
279.804
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | XOR (Exclusive OR) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74AHC86 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.65V |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Input Logic Level - High | 1.5V ~ 3.85V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 8.8ns @ 5V, 50pF |