
Texas Instruments
Product No:
SN74AHCT00DGVR
Manufacturer:
Package:
14-TVSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14TVSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3515
0.3515
10
0.28785
2.8785
25
0.26334
6.5835
100
0.195985
19.5985
250
0.17765
44.4125
500
0.147022
73.511
1000
0.110257
110.257
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74AHCT00 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-TVSOP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.9ns @ 5V, 50pF |