
Texas Instruments
Product No:
SN74AHCT02N
Manufacturer:
Package:
14-PDIP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14DIP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7315
0.7315
10
0.6422
6.422
25
0.60344
15.086
100
0.492385
49.2385
250
0.457406
114.3515
500
0.389272
194.636
1000
0.31142
311.42
2500
0.282226
705.565
5000
0.26276
1313.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHCT |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Logic Type | NOR Gate |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 4 |
| Base Product Number | 74AHCT02 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |