
Texas Instruments
Product No:
SN74AHCT04RGYR
Manufacturer:
Package:
14-VQFN (3.5x3.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC INVERTER 6CH 1-INP 14VQFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.3572
3.572
25
0.32718
8.1795
100
0.243485
24.3485
250
0.220628
55.157
500
0.18259
91.295
1000
0.136933
136.933
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AHCT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | - |
| Logic Type | Inverter |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Number of Inputs | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Circuits | 6 |
| Base Product Number | 74AHCT04 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Input Logic Level - Low | 0.8V |
| Supplier Device Package | 14-VQFN (3.5x3.5) |
| Input Logic Level - High | 2V |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.7ns @ 5V, 50pF |